I det senaste numret av Coloramas inspirationsmagasin Mitt Hem fanns det ett reportage där man gjort om ett vardagsrum. Eftersom jag är på golvjakt till vårt sovrum föll blicken genast på det randiga golvet. Ett laminatgolv från Tarkett, kollektionen LaminArt. Här har man valt att lägga två plankor vitt och två plankor svart osv. Efter ett besök i färgaffären häromdagen där detta golv fanns utlagt så rådde det inte längre någon tvekan. Det svarta golvet ska vi ha! Så i helgen kör vi igång med renoveringen av sovrummet. Äntligen!
Foto: Colorama
2 comments
Åh, härligt! Vi har också det svarta LaminArt-golvet i sovrummet, det blev så himla fint att jag nu vill ha det i hela lägenheten :)
Hildur svarar: Roligt att höra ifrån någon som lagt in golvet i sitt hem! Och extra roligt att höra att du är så nöjd. Själv föll jag som en fura så fort jag såg det. Ingen tvekan om att det skulle läggas i vårt sovrum. Vårt golv ligger dock fortfarande i källaren och väntar på att läggas. Men i helgen tror jag bestämt att det blir av. Spännande!
Hej!
Gillar och följa dig. Du har så mycket bra tips och fina ider :)
har en liten fråga: jag vill ha en svart fondvägg i somrummet, och efter att ha sett lite bilder, så såg jag att några hade målat en svart vägg, så nu undrar jag om man kan måla eller det är bättre med tapet? Och om man ska måla vad för typ av svart färg ska jag använda?
Tack på förhand!
Mia
Hildur svarar: Hej Mia! Kul att höra att du uppskattar min blogg. Tack! Om det är bäst att måla eller tapetsera beror i mitt tycke till största delen på underlaget. Men ska du måla rekommenderar jag dig en hyfsat matt färg. Nordsjö har sin Inova Xtramatt, Alcro har Kashmir och Beckers har Symfoni Sand. När man målar med en mörk kulör blir det extra snyggt om man målar med en mattare färg. Lycka till!